Sonbahar 2016

sonbahar16_icindekiler

***altZine’in Sonbahar 2016 sayısını indirmek için, görseli tıklayın.***

altZine 2016 yılı boyunca EV kavramını didiklemeye devam ediyor. Bahar sayımızda birbirinden farklı evleri Mutluluk başlığıyla dolaşmaya başlamıştık. Yaz başında Ev ve Eksik ilişkisi üstüne bir sayı hazırladık. Sonbahar sayımızdaysa Ev’i Oyun temasıyla birlikte düşünmeye çalışıyoruz.

Yıl başından beri hayatlarımız gibi dış dünyayı algılamak için medet umduğumuz kavramlar da köklü değişimlere uğradılar. Ev de bunların başında yer alıyor. Çok değil, bundan birkaç ay önce evlerin içinde cereyan eden savaş dursun artık diye veryansın ediyorduk. Bugünlerdeyse vatanla özdeşleştirilen evdeki türlü çeşitli oyunlar gözler önüne seriliyor. Gölge oyununda perde düşüyor ve hep aynı ustanın selamıyla karşılaşıyoruz sanki. Sözü barış ve demokrasiden yana olanların el etek çektirildiği, bahanelerle iyiye ulaşma çabasından uzaklaştırıldıkları ucuz ama etkili manevraların izleyicisi olmak zorunda kalıyoruz.

Ülkemizde yüzlerce gazeteci, düşünce insanı, edebiyatçı, muhalif ve aktivitist hapishanede. Gündelik hayatlarımızda yaşam alanlarımız gittikçe daralıyor. Hizaya sokuluyoruz. altZine’in bu sayısının yeni mevsime girerken her okuyan için naif bir nefes olabilmesini umuyoruz.

Bu sayıya katkıda bulunan yazarlar ve sanatçılara çok teşekkür ediyoruz. Bundan böyle evlerde oynanan oyunların çocukluk yıllarımızdaki gibi saf duygularla ve güzel sürprizlerle dolu olması dileğiyle…

Sayı Editörü

Hande Ortaç

***altZine’in Sonbahar 2016 sayısını indirmek için, görseli tıklayın.***