Yaz 2016

altZine Yaz 2016

***altZine’in Yaz 2016 sayısını indirmek için, görseli tıklayın.***

altZine 2016 yılında üstüne düşünmek ve üretmek için EV kavramını seçmişti. İkinci sayımız olan Yaz için bu kavramdaki eksiklerin peşine düşüyoruz.

Evdeki eksik duvar, anne, baba, çocuk, domates gibi fiziksel bir eksikliği işaret ettiği gibi eksikliği hissedilen her türlü duygu, düşünce ve imkânı da içeriyor. Bazen evin eksikliğini hissederken, bazen, ev olsa da hep bir şeyler eksik kalıyor.

Konu eksik ama malzemenin bolluğu şaşırtıcı. Bir yanda savaş yüzünden evlerinden edilen ve dünyanın dört bir yanına dağılarak evlerinin yerine yeni evler arayan mülteciler. Diğer yanda evlerinin salonunda çıkan savaşa sokağa çıkma yasaklarıyla mahkûm edilerek bezdirilen halklar. Adalet, sevgi, güvenlik ve hoşgörü gibi temel eksiklerle her gün öldürülen, öldürülmese de süründürülen şiddet mağdurları. Sıradan hayatlarımızı eksiklikleriyle cehenneme çeviren sevgililer, ebeveynler, anılara dönüşen kıymetli anlar. Hep isteyip bir türlü alamadıklarımız; var olduğunu, kaybetmeden bir türlü anlayamadıklarımız.

Ev, varlığımızın başlangıcı ya da varoluşumuzun kökü olarak bir mekândan öte bir aidiyeti temsil ediyor. Temsilî olan her şeyle yüzleşmek karşımıza kalıpları, kalıplar tartışmaları ve tartışmalar da mücadeleyi çıkarıyor. Mücadele olan her yerde hava daha temiz, nefes almak daha kolay. Yüzleşecek cesareti bularak çağrımıza cevap veren yazar ve sanatçılara teşekkür ediyoruz. Binbir türlü ev tahayyülünün eksiklerini gözler önüne sererken bir yandan da evin altını oyup alaşağı ediyorlar. Her sayfada farklı bir evin farklı bir eksiği keşfedilmek üzere meraklı okurlarını bekliyor.

Kafalarımız karıştıkça yakınlaştığımızı bilen ve yakınlaştıkça farklılıklarımızı keşfeden tüm cesur insanlara teşekkür ederiz. Evimiz evinizdir.

Yaz Sayısı Editörleri

Hande Ortaç&Su Başbuğu

***altZine’in Yaz 2016 sayısını indirmek için, görseli tıklayın.***