Hakkımızda

altZine, 1998’den beri internet üzerinden yayın yapan Türkiye’nin ilk edebiyat dergisi. 15 yılı aşkın süre boyunca altZine.net, 292 yazarın 464 özgün metniyle güncellenen bir platform olmayı başardı. 21 Mart 2015 tarihi itibariyle altZine, farklılaşan ihtiyaçlar doğrultusunda şekil ve içerik olarak değişti.

Tematik bir dergi olma özelliğini koruyan yeni altZine, biçim olarak daha erişilebilir, içerik olarak farklı disiplinlerden doyurucu çalışmaların birbirini tamamladığı, kavramsal bir çerçeve içinde buluşabildiği bir yapıya kavuşuyor. Bir yıl boyunca 4 sayı olarak yayımlanacak olan altZine Edebiyat ve Kültür Dergisi, yılın başında belirlenecek olan bir tema etrafında şekilleniyor. Bu 4 sayı, temayı 4 farklı açıdan irdeleyecek. Her şey çok hızlı akıyor dedik ya buna karşı durmanın da bir marifet olduğuna inanıyoruz. Bir yılı tek bir konu üstüne düşünüp didiklemek de; zamanın, teknolojinin, tüketim kültürünün anlık, geçici ve akışkan yapısına bir nebze de olsa direnmemizi sağlayacak. 4 farklı editör grubunun elinden çıkacak 4 farklı sayı, yılın teması üstüne derinlemesine düşünmemizi sağlayacak. Yıl içinde 4 sayı olunca yayın tarihlerimizi de mevsim dönümlerine denk getirmek istedik. 21 Mart, 21 Haziran, 23 Eylül ve 21 Aralık tarihlerinde yeni sayılarımızı yayımlayarak, başlayan mevsimin tazeleyici ve dönüştürücü gücünden faydalanmak istiyoruz.

2015 yılını kapsayacak ve tüm sayılarımızın üst başlığı olacak temamızı ŞEHİR olarak belirledik. İlkbahar sayımızın konusu EĞLENCE’ydi. Yaz sayımızda ise şehrin YEMEK ile ilişkisini masaya yatırdık.

Yemek; temel ihtiyaç, lüks, zevk, ıstırap, mutluluk, eksiklik, kültür, gelenek, değişim, statü, kimlik, üretim ve tüketim olarak karşımıza çıkabilen zengin bir kavram. Biz de meyhanelere, hamburgercilere, kafelere, mülteci kamplarına, pazar yerlerine, bayram sofralarına, işporta tezgâhlarına, tatlıcılara, asker mutfaklarına uğrayan, kimi zaman evlere kimi zaman uzak ülkelere uzanan bu sayımızda yemeklerin şehri, şehrin de yemek alışkanlıklarımızı nasıl tanımladığını ve tabii bu etkileşimin merkezindeki insanı anlamaya çalıştık.

Şebeke; su borularından elektrik kablolarına yer altı ulaşım hatlarından metrobüse kadar tüm şehri kavramış teknik bağlantılara ek olarak; sektörel ilişkiler ve sanat festivalleri gibi  şehri sarmalayarak var olan sosyal ağları da odağına alıyor.

Yayın Kurulu:

Ümit Aykut Aktaş // Su Başbuğu // Özge Calafato // Hande Ortaç // Aylin Sökmen // Engin Türkgeldi