İlkbahar 2015

altZine_ilkbahar_15_A5_web

***altZine’in İlkbahar 2015 sayısını indirmek için, görseli tıklayın.***

Şehir//Eğlence sayımız, altZine’in kurucusu ve uzun yıllar yürütücüsü olan Yekta Kopan’ın selamıyla açılıyor. Yekta Kopan’ın metnini, yine eski bir altZine ve altKitap çizeri olan Levent Gönenç resimledi. Dostlukları gibi altZine’in yeni formunun da kalıcı ve yine onlar kadar üretken olmasını diliyoruz.

Sadece şehirle kısıtlanamaz ama futbol, toplumsal eğlence endüstrisinin en büyük temsilcilerinden biri. Sevecen Tunç, İstanbul’da, sektörün henüz naif yıllarında geçen ve gerçek karakterlere dayandırdığı yarı kurmaca metniyle sayımıza katkıda bulundu.

Şehirdeki eğlence kültür tüketimini kişisel tanıklıklarıyla zenginleştirerek anlatan, bir yandan da değişen eğlence anlayışlarını tarihselleştiren ve farklılıkları ustaca ortaya koyan iki metnimiz var. İzmir’le ilgili olan metin Ayşegül Yaraman tarafından kaleme alındı. İzmir’in çehresini değiştiren aile tarihiyle de zenginleşen Yaraman’ın metni, İzmir için hem sözlü bir tarih çalışması hem de akademik bir çözümleme. Tuğba Çelik ise Ankara’nın eğlence tarihini titiz bir çalışma ve incelikli gözlemleriyle günümüze kadar getiriyor. Çelik, Ankara hakkındaki birçok önyargıyı yıkacağına inandığımız samimi bir yazıyla bu sayıya katkıda bulunuyor.

Fikret İklima Yeşiltaş ise meyhane kültürünün Orta Asya’dan günümüze, toplumsal çelişkilerini ve sosyolojik katkılarını ortaya koyan bir yazıyla bu sayımızın yazar kadrosunda yerini alıyor.

altZine’in Şehir//Eğlence sayısının kavramsal çerçevesini iki önemli metin üzerinden tartışmaya açıyoruz. Hayat tarzı kavramını inceleyen çerçeve metni Nial Tekin; şehirdeki yeni hayat formlarını ve bu formların tüketim motivasyonlarını ortaya koyan metni Ali Ergur kaleme aldı. Dergimizin tartışma konularını belirlerken, bu iki yazarımızın farklı metinlerinden faydalanmıştık, kavramsal arka planımızı görünür kılan bu yepyeni iki metini keyifle okuyacağınıza inanıyoruz.

Eğlence deyince müzik ve sinemayı dışarıda bırakmak olmazdı. Dinamiklerin çok hızlı değiştiği bu iki sektörü, sektörün farklı kalmayı başaran oluşumlarıyla konuştuk. Sinema için Başka Sinema röportajını Eylem Ertürk; müzik için Kod Müzik ve Gece Servisi röportajını ise Ekin Sanaç gerçekleştirdi.

Hekim Ali Babacan, Sanem Bozkurt, Özge Calafato, Hande Ortaç, Aylin Sökmen ve Engin Türkgeldi kurmaca metinleriyle; Hekim Ali Babacan, Sena Başöz, Jean Michel Bihorel, Balca Ergener görsel destekleriyle bu sayıya katkıda bulunup içeriğimizi zenginleştirdiler.

Çok kısa bir zamanda destek çağrımıza olumlu cevap veren tüm yazar, çizer ve sanatçı dostlarımıza çok teşekkür ederiz. Dostluğumuz altZine’in yıllar boyu bizleri bir araya getiren, birlikte okumaya ve tartışmaya imkân veren yapısından ve misyonundan kaynaklanıyor.

Her zaman olduğu gibi derdimiz tüm sözü söylemek değil, ilk soruyu ortaya atıp birlikte düşünmemizi sağlayacak tartışmalar ve bunları özgürce konuşabileceğimiz mecralar yaratmak. Yeni altZine’in yeni dostluklara vesile olması dileğiyle…

***altZine’in İlkbahar 2015 sayısını indirmek için, görseli tıklayın.***