Kış 2015

kis2015_icindekiler

***altZine’in Kış 2015 sayısını indirmek için, görseli tıklayın.***

altZine 2015 yılına ve yıl boyunca farklı açılardan irdelemeye çalıştığı şehir temasına, Kış 2015 Yabancı sayısıyla veda ediyor. Yılın başında yeni formatımızla yola çıkarken tüketim alışkanlıklarımızın aksine bir konuyu anlık ve yüzeysel değil, derinlemesine düşünmeye ve incelemeye niyetlenmiştik. Yıl sonunda da istediğimiz noktaya ulaştığımızı düşünüyoruz; üstüne çalıştıkça bildiğimizi varsaydığımız kavramlar farklı boyutlar kazandı. Son başlığımızın Yabancı olması tesadüf olmasa gerek.

2015 yılı içinde de şehir kavramı dönüşüp farklı suretlerde karşımıza çıkarak bu jimnastiğe katkıda bulundu. Şehir farklı yaşam biçimleriyle var olmaya çalıştığımız ve sınırları gittikçe muğlaklaşan bir mücadele alanıyken, 2015 yılının sonuna geldiğimizde ülkemizin doğusundaki kadim kentler, şehir savaşlarına sahne olmaya başladı. Her zaman olduğu gibi bizlerse şehirlerdeki alıştığımız hayatımıza son hızla devam ediyoruz; işlerimize, okullarımıza gidiyoruz; yıl kapanırken kişisel ve kurumsal hedeflerimizi tutturmak için çabalıyoruz; önümüzdeki yıl için hayatımızı anlamlandıracak yeni amaçlar bulmaya çalışıyoruz…

Bombalanan kentlerinden kaçan insanlarsa başka şehirlerin kıyısına vuruyor; evinin salonundaki çatışmadan, silahların altından battaniyelerini çekerek sırtlarına vurup başka şehirlere göçüyorlar; bazı şehirlerdeki insanlar metroya binmekten çekiniyor; bazılarında dışarda yaşayanlardan korktukları için kapılarını üç kere kilitliyor; kitlenen kapının dışında kalanlar çöplerden topladıkları bilmedikleri dillerde yazılmış gazete ve kitapları bidonların içinde yakarak ısınmaya çalışıyor…

Şehir içinde bir şekilde kendine yer bulabildiğin fakat bunu yaparken de etrafınla kurduğun bağların en zayıf olduğu yer. Komşularını çok da tanımadığın, yaşamak için onaya ihtiyaç duymadığın fakat kabul görmek için de bir o kadar hırçınlaştığın yer. Yabancı olmak şehirli olmanın ön koşulu gibi.

Çeşitliliği kutsadığımız, barışı dilediğimiz bu günlerde yabancılığımızı atmak için tanışmaktan öte birbirimizi anlamaya ihtiyaç duyduğumuzu düşünüyoruz. Her zaman olduğu gibi niyetimiz bir tartışma ortamı yaratmak ya da kuyuya bir taş atmak. İçeriğimize katkı sağlayan tüm yazar ve sanatçı dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Anlaşabilmek için iyi niyetlerini ve eserlerini ortaya koydular, ellerine sağlık.

2016 yılında altZine’in bir yıl boyunca irdeleyeceği tema ev olacak. Dört mevsim dönümünde sunacağımız yeni sayılarımıza katkınızı bekliyoruz. altZine’le yeni bir yıla girerken her yıl olduğu gibi dilimizden barış, kalbimizden sevgi eksik olmasın.

Hande Ortaç – Su Başbuğu

***altZine’in Kış 2015 sayısını indirmek için, görseli tıklayın.***