Sonbahar 2015

sonbahar_screenshot

***altZine’in Sonbahar 2015 sayısını indirmek için, görseli tıklayın.***

altZine’in Şehir eksenindeki 3. sayısı, bu kavramı Şebeke bağlamında incelemeye çalışıyor. Sonbaharın habercisi olan bu sayımız; su borularından elektrik kablolarına yer altı ulaşım hatlarından metrobüse kadar tüm şehri kavramış teknik bağlantılara ek olarak; sektörel ilişkiler ve sanat festivalleri gibi  şehri sarmalayarak var olan sosyal ağları da odağına alıyor.

İnsanların birbirinden güç alarak hayatta kalmak için kurduğu şehirlerde artık, ayakta kalabilmek için yeni dayanışma ağlarına ihtiyaç duyuluyor. Rekabetin ve mücadelenin içinde var olabilmenin arkaik içgüdüsüyle hareket eden şehirliler bunu başarabilmek için hırçınlaşıyor. Şehirleri sarmalamış sözde medenî ağlar,  mücadele edeni daha çabuk içine alan bataklık misali dört bir yanımızı daha çok çevreliyor. Her ne kadar etrafımız karanlık bağlantılarla şekilleniyorsa da yeni mecralarla ve anlayışlarla umudumuzu yeşerten yeni dayanışma yollarıyla ayakta kalmaya çalışıyoruz.

‘Bıktık zaten bu şehir hayatından, kaçıp gitsek bayırlar, çayırlara,’ diyen beyaz yaka sıkıntılarından, farklı kalemlerin sadece üç yüz kelimeyle anlattığı şehrin büyük stresi elektrik kesintisine, yine şehir ve şebeke temalı çok sayıda öyküyü heybemize koyup Frankfurt hayaletlerinden, Edinburgh’da tiyatro festivaline, yanı başımızdaki bienalden, Köln’e uzanan bir yolculuk yapıyoruz bu sayımızda. Ortak bir kaygı ya da fikri paylaşan metinleri arka arkaya sıralamaya çalıştık. Kesin sınırlar olmadan, belki sadece bir boyutta buluşan metinlerin ortaklıklarını ve ayrılıklarını keşfetmenin keyif vereceğini  umut ediyoruz.

Dört yanı ateş topu acı savaşlarla çevrili, iç savaşın eşiğine gelmiş; sadece bugünün değil bin yıllarla kurulan medeniyetlerin taşa toprağa karıştığı ve bu yıkımın gelecek elli yılı daha karanlığa gömmekte olduğu coğrafyanın hayatta kalma mücadelesi veren insanları olarak; yazarak deşifre etmeyi tercih ediyoruz  ve sadece barışın tarafını tutuyoruz.

altZine Sonbahar 2015 sayısı bizleri çepeçevre sarmış düzenin yapılarını deşifre ederek şehri çok boyutlu bir şekilde ortaya koymayı amaçlıyor. Her zaman olduğu gibi her şeyi dahil etmek mümkün değil, fakat bu anlama çabamızın bizleri yani yazanları ve okuyanları yakınlaştırması en azından birbirimizi anlama çabamıza küçük bir katkı sunması dileğiyle…

Hande Ortaç

***altZine’in Sonbahar 2015 sayısını indirmek için, görseli tıklayın.***